RTE 984 over 987d 987d87011019 RTE 9
Fair Condition93 years old14,420 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | .2 Mi N Jct Smrp & Ccp |
| Carries | RTE 984 |
| Crosses | 987d 987d87011019 RTE 9 |
| Coordinates | 40.93468, -73.87911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Area | 621.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,420 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500530 |