RTE 987d over Palmer RD
Fair Condition73 years old33,977 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.8 Mi N Jct Rts Smrp<ccp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Palmer RD |
| Coordinates | 40.94408, -73.87434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 263.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,977 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500542 |