RTE 987d over Lockwood Avenue
Poor Condition88 years old30,516 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.2 Mi N Jct Rts Smrp<ccp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Lockwood Avenue |
| Coordinates | 40.94808, -73.87165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 271.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,516 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500562 |