RTE 987d over Saw Mill River
Good Condition7 years old29,010 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.1 Mi N Jct Rts Smrp<i87 |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.04405, -73.83500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 1251.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,010 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500719 |