RTE 987d over Saw Mill River
Good Condition7 years old29,010 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | .3 Mi N Jct Smrp & I87 |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.04613, -73.83196 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 1162.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,010 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500739 |