RTE 987 over Saw Mill River
Good Condition4 years old48,167 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.3 Mi J Smrp + Tsp |
| Carries | RTE 987 |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.12282, -73.78328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.8 ft (35 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 717.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,167 (2007) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500839 |