987d Ramp To Marbl over Saw Mill River
Fair Condition77 years old3,023 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 4.7 Mi SE Of Ossining |
| Carries | 987d Ramp To Marbl |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.12423, -73.78363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 196.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,023 (2016) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500842 |