Ramp Marble AVE To over Sawmill River
Fair Condition36 years old
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 4.7 Mi SE Of Ossining |
| Carries | Ramp Marble AVE To |
| Crosses | Sawmill River |
| Coordinates | 41.12430, -73.78370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 166.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500841 |