Sr1302 over Brush Fork Creek
Good Condition2 years old250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .2 Mi.w.jct.sr1304 |
| Carries | Sr1302 |
| Crosses | Brush Fork Creek |
| Coordinates | 36.40972, -81.70614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 50.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090380 |