Sr1179 over South Fork New River
Good Condition20 years old240 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .6 Mi.s.jct.sr1180 |
| Carries | Sr1179 |
| Crosses | South Fork New River |
| Coordinates | 36.31314, -81.46537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 391.7 ft (119.4 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 991.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090113 |