Sr1169 over South Fork New River
Good Condition17 years old170 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .9 Mi.w.jct.sr1003 |
| Carries | Sr1169 |
| Crosses | South Fork New River |
| Coordinates | 36.29867, -81.46828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 200.8 ft (61.2 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 612 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090334 |