Sr1353 over Big Horse Creek
Fair Condition47 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .6 Mi.n.jct.sr1324 |
| Carries | Sr1353 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.51443, -81.52284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 378.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090172 |