Sr1366 over Big Horse Creek
Good Condition18 years old470 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.e.jct.sr1362 |
| Carries | Sr1366 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.53201, -81.53010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 324.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2011) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090070 |