Sr1353 over Big Horse Creek
Fair Condition70 years old800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .6 Mi.s.jct.sr1381 |
| Carries | Sr1353 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.52188, -81.52544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090173 |