Sr1181 over South Beaver Creek
Good Condition6 years old700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.w.jct.sr1182 |
| Carries | Sr1181 |
| Crosses | South Beaver Creek |
| Coordinates | 36.33198, -81.42865 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 171.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090177 |