Sr1147 over South Beaver Creek
Fair Condition29 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.s.jct.sr1181 |
| Carries | Sr1147 |
| Crosses | South Beaver Creek |
| Coordinates | 36.35105, -81.46010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 99.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090345 |