Sr1105 over South Fork New River
Fair Condition62 years old540 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 25 Ft.n.jct.sr1103 |
| Carries | Sr1105 |
| Crosses | South Fork New River |
| Coordinates | 36.28760, -81.53764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090226 |