Sr1104 over S.fork New River
Poor Condition64 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 0.05 E.jct.sr1106 |
| Carries | Sr1104 |
| Crosses | S.fork New River |
| Coordinates | 36.28523, -81.55069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 100.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1996) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090477 |