Us221 over Gap Creek
Fair Condition5 years old3,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.9mi.n.jct.sr1169 |
| Carries | Us221 |
| Crosses | Gap Creek |
| Coordinates | 36.28397, -81.50550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 487.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,750 (2016) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090538 |