Sr1169 over West Fork Pine Swamp Crk
Good Condition15 years old240 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.0 Mi.s.jct.sr1168 |
| Carries | Sr1169 |
| Crosses | West Fork Pine Swamp Crk |
| Coordinates | 36.26878, -81.45884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 167 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090229 |