Deep Gap Estates D over Gap Creek
Fair Condition76 years old75 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.w.jct.us221 |
| Carries | Deep Gap Estates D |
| Crosses | Gap Creek |
| Coordinates | 36.27091, -81.50369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 43.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (1995) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090514 |