Sr1319 over Middle Fork Horse Creek
Fair Condition4 years old250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 35 Ft.s.jct.sr1324 |
| Carries | Sr1319 |
| Crosses | Middle Fork Horse Creek |
| Coordinates | 36.52780, -81.59618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090258 |