Sr1333 over Greer Branch
Good Condition12 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 250 Ft.w.jct.sr1332 |
| Carries | Sr1333 |
| Crosses | Greer Branch |
| Coordinates | 36.51444, -81.57254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 81.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090322 |