Sr1361 over Ripshin Branch
Poor Condition63 years old30 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.05 Mi.e.jct.sr1359 |
| Carries | Sr1361 |
| Crosses | Ripshin Branch |
| Coordinates | 36.57235, -81.60697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 47.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090214 |