Sr1351 over North Fork New River
Fair Condition8 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .4 Mi.w.jct.nc194 |
| Carries | Sr1351 |
| Crosses | North Fork New River |
| Coordinates | 36.47183, -81.51429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 100.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1995) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090296 |