Sr1674 over Buffalo Creek
Good Condition21 years old160 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 15 Ft.e.jct.sr1505 |
| Carries | Sr1674 |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 36.46328, -81.51287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 326.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (1995) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090503 |