Sr1506 over Ut To Buffalo Creek
Good Condition25 years old60 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.s.jct.sr1505 |
| Carries | Sr1506 |
| Crosses | Ut To Buffalo Creek |
| Coordinates | 36.46063, -81.51637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 178.8 ft (54.5 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 545 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090352 |