Sr1363 over Mud Creek
Good Condition14 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .3 Mi.n.jct.sr1362 |
| Carries | Sr1363 |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 36.57822, -81.56287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 34.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090333 |