Sr1362 over Big Horse Creek
Fair Condition64 years old530 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .8 Mi.n.jct.sr1358 |
| Carries | Sr1362 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.56875, -81.55027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 268.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 530 (2009) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090067 |