Sr1358 over Big Horse Creek
Good Condition21 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 150 Ft.w.jct.sr1362 |
| Carries | Sr1358 |
| Crosses | Big Horse Creek |
| Coordinates | 36.56245, -81.54033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 193.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090281 |