Sr1322 over Big Laurel Creek
Poor Condition70 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .8 Mi.n.jct.sr1323 |
| Carries | Sr1322 |
| Crosses | Big Laurel Creek |
| Coordinates | 36.50490, -81.68173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 39.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090386 |