Sr1322 over Big Laurel Creek
Poor Condition66 years old250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .3 Mi.s.jct.sr1326 |
| Carries | Sr1322 |
| Crosses | Big Laurel Creek |
| Coordinates | 36.54076, -81.66700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090340 |