Sr1322 over Big Laurel Creek
Fair Condition21 years old110 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .05 Mi.s.jct.sr1325 |
| Carries | Sr1322 |
| Crosses | Big Laurel Creek |
| Coordinates | 36.53178, -81.67125 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090388 |