Sr1132 over Buffalo Creek
Fair Condition46 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.n.jct.sr1131 |
| Carries | Sr1132 |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 36.42245, -81.53300 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 170.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1994) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090442 |