Sr1291 over Buffalo Creek
Good Condition22 years old80 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 150ft.w.jct.nc88 194 |
| Carries | Sr1291 |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 36.44386, -81.51925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 320 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090449 |