Sr1637 over Little Buffalo Creek
Fair Condition61 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.e.nc194 88 |
| Carries | Sr1637 |
| Crosses | Little Buffalo Creek |
| Coordinates | 36.43026, -81.50361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 27.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1995) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090450 |