Sr1199 over Beaver Creek
Fair Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.s.jct.nc163 |
| Carries | Sr1199 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 36.36656, -81.44810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090479 |