Nc194 over Elk River
Fair Condition35 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 200 Ft.n.jct.sr1321 |
| Carries | Nc194 |
| Crosses | Elk River |
| Coordinates | 36.17312, -81.94497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 338 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110023 |