Sr1321 over Curtis Creek
Good Condition19 years old500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .1mi.n.jct.sr1320 |
| Carries | Sr1321 |
| Crosses | Curtis Creek |
| Coordinates | 36.17171, -81.94269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 110.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110028 |