Sr1305 over Elk River
Poor Condition63 years old700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .8 Mi.s.jct.sr1368 |
| Carries | Sr1305 |
| Crosses | Elk River |
| Coordinates | 36.16841, -81.96511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.7 ft (36.8 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 316.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110035 |