Us19e over North Toe River
Good Condition27 years old920 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 50 Ft.s.jct.sr1123 |
| Carries | Us19e |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.02718, -82.00869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 527.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 920 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110039 |