Us19e over North Toe River
Good Condition16 years old900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 15 Ft.s.jct.sr1130 |
| Carries | Us19e |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 36.05876, -82.01878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 421.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110044 |