Sr1130 over Powder Mill Creek
Fair Condition27 years old240 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .25 Mi.e.jct.sr1131 |
| Carries | Sr1130 |
| Crosses | Powder Mill Creek |
| Coordinates | 36.05781, -82.02377 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.8 ft (16.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 134.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110067 |