SR 1462 over I40
Fair Condition51 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.2 Mi. N. Jct. Us70 U321 |
| Carries | SR 1462 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.71382, -81.32312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 378.9 ft (115.5 m) |
| Max Span | 143.7 ft (43.8 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,617 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350149 |