I40 Wbl over Us70 Us321 Bus
Fair Condition51 years old30,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 1.00 Mi. W. Jct. Sr1007 |
| Carries | I40 Wbl |
| Crosses | Us70 Us321 Bus |
| Coordinates | 35.71262, -81.33052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 347.8 ft (106 m) |
| Max Span | 176.8 ft (53.9 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1,378 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,250 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350144 |