Sr1468 over I40
Fair Condition51 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. N. Jct. Sr1475 |
| Carries | Sr1468 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.70743, -81.27855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 251.0 ft (76.5 m) |
| Max Span | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,071 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350165 |