Sr1005 over I40
Good Condition29 years old26,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.68 Mi. S. Jct. Sr1468 |
| Carries | Sr1005 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.70832, -81.29433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 279.9 ft (85.3 m) |
| Max Span | 141.7 ft (43.2 m) |
| Deck Width | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Area | 2414.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,500 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350329 |