SR 1007 over I40
Fair Condition51 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.85 Mi. W. Jct. Nc16 |
| Carries | SR 1007 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.71403, -81.22906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 269.7 ft (82.2 m) |
| Max Span | 99.7 ft (30.4 m) |
| Deck Width | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Area | 1849.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350170 |