I40 Wbl over Sr1484
Fair Condition51 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr1007 |
| Carries | I40 Wbl |
| Crosses | Sr1484 |
| Coordinates | 35.71648, -81.22338 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 731.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350172 |