Sr1007 over Sr1005
Good Condition21 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | .1 Mi. East Of Sr. 1444 |
| Carries | Sr1007 |
| Crosses | Sr1005 |
| Coordinates | 35.73239, -81.29086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 498.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350347 |